שבע שעות. זהו הפרש השעות בין וושינגטון למוסקבה. מיקומה של מוסקבה על פני הכדור, הקנה לה יתרון קל. באזור הזמן שלה התאריך מתחלף שבע שעות קודם לוושינגטון. עד לשבירת הקרח בין המעצמות, נהגו הרוסים להתלוצץ על חשבונם של האמריקאים. בכל זאת האחרונים חיים בעבר. העתיד שייך כמובן לאימא רוסיה. לצערם של הלאומנים בשני הצדדים, בזמן האחרון היחסים בין שתי המעצמות עלו על פסים נורמליים. הכל בזכות הנשיאים הליברליים שהובילו אותן. הליברלים תמיד נטו לראות את העולם דרך משקפיים ורודים. למרבה הצער, הם לא הקפידו על בדיקות ראייה תקופתיות ונטו להשתמש לעתים תכופות באטמי אוזניים. השעה בוושינגטון הייתה שש בערב כשידיעות מדאיגות החלו לזרום לסוכנויות המודיעין האמריקאיות. באותו הזמן ממש, הראה השעון במוסקבה על השעה אחת בלילה. שירותי הביון הרוסיים לא קופחו. אף אליהם החלו לזרום ידיעות מדאיגות לא פחות. כל זה קרה ממש כשאנשי המודיעין האמריקאים, שסברו לתומם שעוד יום משעמם ונטול כל חדשות מרעישות עומד להסתיים, החלו בהכנות לקראת המעבר למשמרת הלילה המצומצמת. בצדו השני של העולם, אנשי משמרת הלילה המצומצמת של שירותי הביון הרוסים נאבקו בשעמום ובעייפות המתגברת. בבת אחת הכל השתנה. מסרים בהולים החלו לעבור בין המחלקות השונות. שליחים טרודים התרוצצו בין הבניינים השונים בדרכם למסור מעטפות חתומות. אמצעים אלקטרוניים מסווגים ניעורו לחיים. מסדרנות השירותים החשאיים של שתי המעצמות היו כמרקחה. חילופי המשמרות בצד האמריקאי בוטלו. בצד הרוסי התעוררו אנשי משמרת הבוקר לצלילי הזימוניות שלהם, שקראו להם לאייש את עמדותיהם כמה שעות מוקדם מהמצופה. המרוויחים הגדולים היו יצרני הקפה, כמובן. כמויות הקפה שהערו לגרונם אנשי זרועות המודיעין השונות של כל אחת משתי המעצמות, יכלו בקלות להטביע מדינה קטנה או שתיים.

היחידים על פני הגלובוס שלא הופתעו כלל, היו טומטו, הנסיך והספונסרים הנדיבים של השניים. הנסיך וטומטו החליטו בעצה אחת, לנתק כל מגע עם העולם, דקה לפני שהעניינים יתחילו להידרדר. אחרי הכל, היה חשוב להם מאד לתת לממלאי המקום שלהם הזדמנות להוכיח עצמם ולמלא את תפקידם נאמנה. הם עצמם תכננו להופיע במערכה הבאה, בתפקיד האביר על הסוס הלבן. מהיכרותם עם ממלאי המקום, יתכן שסוס לבן אחד לא יספיק. טומטו נטל עמו חכה וסר לאגם הסמוך, מותיר מאחוריו את הטלפון הנייד והזימונית שלו כששניהם כבויים ליתר ביטחון. הנסיך לעומת זאת, פרש למיטתו מוקדם באותו הערב, דואג לנתק את אמצעי התקשורת השונים מהעולם. אלה שסירבו להתנתק, הורדו על ידו אחר כבוד למרתף בקתת הנופש. שם לא היה כל סיכוי ולו דל, לקליטת אותות כלשהם, לא של לוויין ולא בכלל. הטיפול במשבר המתגלגל הופקד סופית ומוחלטת בידי ממלאי המקום, ירצו או לא ירצו. מכאן העניינים יכולים רק להידרדר ורצוי שידרדרו במהירות שיא. נפילה חופשית היא גם אופציה מתקבלת על הדעת. מצוין! עתה לא נותר להם אלא להתאזר בסבלנות. קריאות המצוקה תגענה בעוד מספר שעות. אין בכך כל ספק.

ההתרוצצות במסדרונות ארגוני הביון של שתי המעצמות לא נרגעה. צוותים של מומחי מודיעין התכנסו וניתחו את הידיעות המרעישות, אשר לעת עתה לא זכו לחשיפה תקשורתית. דרישתו של הנשיא הרוסי מעמיתו האוקראיני להשבתו כאן ועכשיו של חצי האי-קרים לחיקה של אימא רוסיה, הכתה את האמריקאים בתדהמה. הנשיא האוקראיני טרח להביא זאת לידיעת הנשיא האמריקאי באופן אישי. הפעם היה זה תורו להטריד את האמריקאי ועשה רושם שהוא נהנה מכל רגע. בתחילה התייחסו שירותי הביון האמריקאים בספקנות למידע המטריד. הם לא היו משוכנעים שהנשיא האוקראיני פיכח דיו. מופע האימים שלו מתגלגל שיכור כלוט במדרגות הפרלמנט, גרם להם לספקות כבדים. כך גם המינוי המוזר של רופאו האישי לשר ההגנה של אוקראינה. יתכן מאד שהאיש יצא מדעתו או שדעתו יצאה ממנו, אחת משתיים. המומחים היו חלוקים בנוגע לנקודה זו, אך עם זאת הם לא הרשו לעצמם ליטול סיכון מיותר. כל ידיעה, הזויה ככל שתהא, מחייבת בירור מעמיק, על אחת כמה וכמה כשמוסר הידיעה המודיעינית הנו לא אחר מאשר ראש מדינה ידידותית. בהתאם לדוקטרינה לפיה הם פעלו במקרים שכאלה, עשו שירותי הביון האמריקאים להפעלתם של סוכנים בצד הרוסי. למעשה, כמעט ולא היה בכך כל צורך. מערכות ההגנה הצבאיות הזרימו אליהם בשידור חי תמונות לוויין בהן נראה בבירור שרוסיה מרכזת כוחות צבא רבים בגבול אוקראינה. כל אלה הביאו אותם למסקנה הבלתי נמנעת שהנשיא האוקראיני זכה לטיפול רפואי יוצא מהכלל לסילוק אדי אלכוהול. הגיע העת לערב את הנשיא שלהם. אף לא אחד מראשי הארגונים לא היה מוכן לעקוף את יועצו הקרוב של הנשיא לענייני משברים ולקחת על עצמו את תפקיד נושא הבשורה הרעה. עיקר המאמץ הופנה כעת לאיתורו של האיש. באופן מוזר ובלתי מוסבר, כל המכשירים האלקטרוניים שנשא עמו היועץ, לא היו זמינים. משזה לא אותר, השרביט עבר אחר כבוד לממלא מקומו.

בצד השני של האוקיינוס, הונחה על שולחנם של אנשי הביון הרוסים הידיעה המרעישה ולפיה, בכוונת ארצות הברית למכור לאוקראינים טילי שיוט גרעיניים. מקור הידיעה היה עלום. כל שנתקבל הייתה מעטפה מאת המודיע המסתורי אליה צורפה הקלטה דיגיטלית של שיחת טלפון שהתנהלה לכאורה בין הנשיא האמריקאי לנשיא האוקראיני בנושא. בדיקה מדוקדקת של ההקלטה, העלתה כי זו אותנטית. הרוסים הוכו אף הם בתדהמה. הבוגדנות האמריקאית לא אכזבה גם הפעם. כל ההתחייבויות של הנשיא האמריקאי לעשות לפירוק הנשק הגרעיני, לא היו שוות את הנייר שהן כתובות עליו. התדהמה התחלפה בזעם. הגיע הזמן להביא זאת לידיעתו של הנשיא. השאלה הנשאלת הייתה אם מישהו יודע היכן לעזאזל נמצא יועצו של הנשיא? ממש כמו עמיתיהם האמריקאים, אף אחד לא היה מוכן לעקוף את היועץ. הנחת ידיעה קשה שכזו על שולחנו של הנשיא, הייתה משולה מבחינתם להתאבדות. השכבתו של היועץ המוכשר על הגדר עבור כולם, קיבלה תוך זמן קצר עדיפות עליונה. לצערם הרב של אנשי הביון, הניסיון הקדחתני ליצור קשר עם הנסיך, העלה חרס ולא נותרה בידם הברירה אלא לפנות לברירת המחדל. בתוך זמן קצר מצאו עצמם גנרליסימו והדמנציה המתקדמת שלו בעל כורחם בלב הסערה. לפחות יש להם זה את זו. חצי נחמה.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *