ככל שחלף זמן, אימא מצאה את עצמה בעל כורחה, משיגה את גבול המקצוע של אבא. העובדה המצערת ולפיה אביו נואש ממנו ובהתאם, חדל כליל מעיסוקו האובססיבי בעתידו הלוט בערפל של הבן הסורר, אילצה את אימא להיכנס בנעליו-כפכפיו של האב. אימא גילתה שהמשימה הרבה יותר מסובכת ממה שהיה נראה לה כמתבוננת מהצד. קל יותר לבקר מאשר לבצע, על אחת כמה וכמה ככל שהדבר נוגע למשימה מורכבת שכזו. שורה של רעיונות לפתרון המצב העגום נבחנו על ידה ביחס לאירועים האחרונים ונפסלו בזה אחר זה. הנזק עלול לעלות על התועלת, אם בכלל תצמח תועלת כלשהי. המצב נראה חסר תקנה בעליל. הדברים הגיעו לידי כך שהיא שקלה לראשונה בחייה, לשוחח שיחה רצינית, בארבע עיניים, עם בנה אודות עתידו. ברגע האחרון שנייה לפני פרוץ שיחת ה”מה תעשה כשתהיה גדול?” היא עצרה את עצמה. אין מקום לאמץ את הדוקטרינה הכושלת של בעלה האומלל. טוב לא היה יוצא מזה ובכל מקרה, אין לה כפכפים משלה. בצר לה התדפקה אמו על דלתותיהם של אינספור רופאים מומחים, בעיקר בתחום הנפשי. כתוצאה הוא נשלח לבצע שורה ארוכה של בדיקות שונות ומשונות, החל בבדיקת דם פשוטה וכלה במבחנים ארוכים ומייגעים פרי מוחם הקודח של חוקרים משועממים. אף לא אחד מהבדיקות ומהמבחנים היה לרוחו ושיתוף הפעולה שלו עם רופאיו היה בהתאם ונע על הסקלה שבין התעלמות מוחלטת בלא במודע מנוכחותם, לבין התעלמות מוחלטת במודע מנוכחותם. גם כאשר עלה סופסוף בידי אחד מהם לקבל ממנו אות חיים, התוצאות היו רחוקות מלהשביע רצון. בתום מסכת הייסורים שנכפתה עליו, אותה הוא צלח באדישות מוחלטת, הגיעו הרופאים למסקנה הבלתי נמנעת שהוא מקרה גבולי, בלשון המעטה. בחדרי חדרים, כשאמו לא שמעה, מתחו המומחים פה אחד את קו הגבול בתפר שבין מתחם הדביל המושלם לזה של דגנרט אמתי. אפילו אז לא הייתה להם תשובה מדויקת היכן הוא ממוקם בכל רגע נתון. מיקומו על גבי הסולם היה די נזיל והשתנה לעתים תכופות מדי. עם זאת הוא דאג באדיקות שלא למקם את עצמו בטווח הנורמה והתוצאה הכוללת נותרה בעינה. בין אם הוא דביל או בין אם סתם דגנרט, מזור אין. אותן התוצאות הביאו לכך שבלב הרופאים נולד החשש שמא קדקודו של הפציינט ריק מחומר אפור או שחס וחלילה הלה לקה במחלה כזו או אחרת. הוא נשלח על ידם בדחיפות לבצע סריקות מתוחכמות של ראשו, על אף עלותן הגבוהה. לתדהמתם של רופאיו, הסריקות העלו שאין מחסור בחומר אפור בתוך גולגולתו וכי אין אינדיקציה למחלה כלשהי. המסתורין נותר בעינו וכך אף דירוגו הנמוך בתחתית הסולם. חלק מהרופאים שקלו ברצינות להפנות את תוצאות הבדיקה לרשויות. לשיטתם, פרט להיותו בעל אישיות גבולית, מושא הבדיקה סובל בהכרח מאי-התאמה אישיותית בגינה יש להטיל עליו שורה של מגבלות חמורות. לצערם של אלה, בקשתם להביא לשלילת רישיון הנהיגה שלו הונחה על שולחנו של שר התחבורה ונתקלה בהתנגדות עיקשת של השר. הדבר האחרון שהשר המכובד היה זקוק לו כעת, הנו פגיעה בגיבור הלאומי שהוא יצר יש מאין. עם זאת וכמוצא של כבוד, נתן להם השר הבטחה נטולת כל סמכות וחסרת כל כיסוי, לבחון את שלילתה של זכות אחרת כלשהי ממנו, אולי הזכות להצביע בבחירות.

אימא לא הסתפקה בתשובתם של הרופאים. לדידה, במקום להתאמץ, בחרו אלה במוצא הקל. לא לשם כך היא פנתה אליהם. היא הסיקה שמדע הרפואה אינו מתקדם כפי שהרופאים רוצים שנאמין. עניינו של מחמל ליבה מצריך פריצת דרך רפואית, לאחריה מן הסתם, יסתבר שבתוך תוכו של הדביל או הדגנרט שלה, נחבא גאון שיציל את האנושות מעצמה. ברגע של חולשה היא שטחה את משנתה זו בפני בעלה החבוט. הלה תקע בה מבט מלא רחמים ולאחר שתיקה ארוכה, הבהיר לה כי לשיטתו, הגאון שלה יציל את האנושות אך ורק אם ימנע מלבוא עמה במגע כלשהו. הוא הוסיף שאם ברצונה לסייע בידי העילוי להציל את האנושות, מוטב לה שתגלה אותו בהקדם לאי-בודד. לרגע קט הרעיון נשמע לה לא רע בכלל אולם היא מיד התעשתה ולאחר תקופה ארוכה של יובש, ניצלה את ההזדמנות שנקרתה בדרכה ונזפה קשות בבעלה. הפתיע אותו שאבא לא נראה כאילו הנזיפה מזיזה לו. מצחה של אימא לעומת זאת, נחרש בקמטי דאגה. היא לא ידעה שהמצב חמור עד כדי כך.

להבדיל מרופאיו חמורי הסבר ומהוריו אכולי הדאגה, הוא נהנה מכל רגע. חיי הבטלה נעמו לו. לקום בצהריים ולא לעשות דבר. למשוך עד לשעות בין הערביים מבלי לעשות כלום. לקינוח, לסיים את חלקו האחרון של היום כשהוא רובץ פרקדן על הספה שבסלון, ממתין בסבלנות לבואן של השעות הקטנות של הלילה, שאז מגיע זמן לישון וחוזר חלילה. פשוט נפלא! חבל שאף אחד לא משלם לו עבור ההתמדה וההשקעה. העובדה שהוריו וחלקה הארי של אוכלוסיית העולם אינם שותפים לתפיסת העולם המתקדמת שלו, לא הטרידה אותו כלל. איש באמונתו יחיה ונכון לעת הזו, הוא חי מצוין. אם היה ניתן לרשום פטנט על המתכון המנצח, אין ספק שהוא היה לכל הפחות מיליונר. העובדה שפרט למפגש עם רופאים, הוריו לא הטרידו אותו מזה תקופה ברעיונות הזויים כגון, עבודה או חלילה, לימודים, שימחה אותו. שימחה אותו עוד יותר העובדה ולפיה חברותיו מרשת החדשות, המשיכו להגיש לו בחינניות יתרה את חדשות העולם. שלא כמו גברת בושם או הדוגמנית, נוכחותן של נשים יפות בסלון הבית, על גבי מרקע הטלוויזיה, לא הלחיצה אותו כלל. המסך שחצץ בינן לבינו הבטיח את שלמות גופו ואת בריאותו הנפשית. אם היו שואלים אותו ובהנחה כמובן שהשאלה הייתה מובנת לו, הוא היה משיב שהקריירה שלו מצויה בנסיקה. איך בדיוק? הכל בעיני המתבונן ולא לכל שאלה ישנה תשובה, כפי שלמדו רופאיו על בשרם.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *