למזלו הרב, מחשבות כמעט ולא התרוצצו בראשו. מבחינתן, ראשו היה מחוץ לתחום, אזור סכנה או כל סיבה טובה אחרת שלא לבקר בו והיו לא מעט סיבות שכאלה. לרוב, ייסורי מצפון ורגשי אשם הנם חלק בלתי נפרד מהאדם החושב. במקרה שלו, בהעדרן של מחשבות, נחסך ממנו הצורך להתמודד עימם וטוב שכך. כל אחד אחר היה מתייסר במידה כזו או אחרת, למראה הגורל האכזר שננעץ ללא רחם, עד מלוא קרניו, בשלושת המאושפזים הטריים. מתייסר אולי אפילו למראהו של השור האומלל, שזכה לשדרג את קרניו, בפרגולה מפוארת בדמותה של דלת הרכב של מר זמבורה. לאור זאת, מצבו הנפשי של אבא הדהים אותו. אבא, שלא כדרכו, שתק שתיקות ארוכות ונראה מדוכא מתמיד. בזמן האחרון אבא אף לא טרח להסיר את הדגלים האדומים שתלה זרם פוליטי הזוי כזה או אחר בחצר, ואלה התנופפו בגאון. הדבר שימח בתחילה את האנרכיסטים, שהיו אמונים על העיצוב הלילי של החצר. מצד שני, בהיעדר יריב ראוי, אלה איבדו במהרה את הרצון להילחם ונטשו את המערכה. יצא שכולם הרוויחו ממצבו של אבא, למעט אימא. לנוכח מצבו זה של אבא, אבא לא יזם, גרם או הגה תכניות לנזקים חדשים ומפתיעים ואימא נותרה חסרת תעסוקה ומשועממת. לא היה לה במי לנזוף ועל מי להטיל סנקציות.

בזירה העולמית לעומת זאת, שרשרת של אירועים שונים ומשונים, הלכה וצברה תאוצה. השוויצרים זכו לאוזן קשבת אצל סוחרי הנשק הממולחים, אשר השתוקקו להיפטר מעודפי כלי המשחית שבמחסניהם. הנחות מפליגות ניתנו ביד רחבה והסכמים תוקנו ושונו לשביעות רצונה של הממשלה בשווייץ. כמויות הנשק שנרכשו על ידי האומה הניטרלית, היו לכל הדעות, מרשימות. זה לא שינה במאום את העובדה המשמחת, שהאומה השווייצרית לא אוימה כלל על ידי אויב כלשהו, למעט רמות סוכר גבוהות בדמם של אזרחיה, באדיבותו של השוקולד השווייצרי המעולה. לא פחות משמחת הייתה העובדה ולפיה, הרכישה המסיבית של הארסנל המלחמתי, הזניקה את הכלכלה השווייצרית וייצרה לא מעט מקומות עבודה חדשים. בעיקר במשרדי הממשלה. אחרי הכל, מישהו היה צריך לעקוב אחר המלאי החדש, לחלקו ליחידות השונות ולדאוג לתחזוקתו השוטפת. לצורך כך גויס גל חדש של פקידי ממשלה שהוכשרו בחפזה לתפקידם החדש. אלה למדו במהרה את דרישות המערכת ואימצו במהרה דוקטרינות ישנות שהוכיחו את עצמן לא רע עד היום דהיינו, עשו להעברת מטלות מעיקות האחד לשני וחוזר חלילה. ניסיון העבר הוכיח שבסופו של יום, טיבה של מטלה מעיקה להיעלם. בדרך כלל נעלמה זו תחת ערמות של ניירת שעניינה מטלות מעיקות אחרות. בין שלל המטלות שתויגו כמעיקות, הייתה זו שהונחה מספר שבועות קודם לכן על שולחנו של הפקיד החדש – השאילתה ששלח משרד ההגנה האוסטרי. מכיוון שהפקיד החדש כבר לא היה חדש, מילא הלה אחר חובתו ושרשר את המטלה האמורה לאחד מהמגויסים הטריים. רצה הגורל ואותו מגויס טרי היה בעל יוזמה יוצאת דופן, תחושת שליחות ונכונות להתייעל כל העת. מבט חטוף בתאריך שנשאה אותה המטלה, הביא אותו למסקנה כי עסקינן במשימה ישנה נושנה, בת שבועות מספר, שטופלה בהכרח וזה מכבר על ידי מאן דהוא. ביוזמתו שלו, שלא קיבלה את ברכתו של אף אחד, שלח הפקיד רב התושייה את הניירת לגריסה וחזר לערבב בנחישות את התה שבכוסו, משל היה נמנה על וותיקי המערכת. אין ספק שמקומו של היזם הצעיר הנו בראש השרשרת האבולוציונית של פקידי הממשל, בבחינת החוליה הבאה בתור. לו היה דרווין בינינו הוא בוודאי היה גאה בפועלו של הפקיד הצעיר, אשר יש בו משום הוכחה ניצחת לתאוריה שלו!

על אף האמור, סוחרי הנשק ובעיקר, הגדולים שבינם, הבינו הבן היטב שהעסקה הענקית עם ממשלת שווייץ אינה אלא עסקה חד-פעמית שלאחריה, תשוב הבצורת לשכון בשדותיהם. סוחרי המוות הנואשים גייסו לצדם את טובי המומחים, אך אלה לא מצאו פתרון מניח את הדעת לרומן המתרקם בין מזרח למערב. לא היה די בסכסוכים האחרים ברחבי העולם בכדי להשביע את רעבונם של הסוחרים הממולחים. צריכת הנשק והתחמושת בכל אותם סכסוכים אזוריים נותרה פחות או יותר קבועה במהלך העשורים האחרונים. שימורה עלה להם במאמצים רבים ולא היה להם שמץ של מושג, כיצד ניתן להעלותה בלי לגרום לנזק בלתי הפיך. ניסיון העבר לימד אותם שהעלאתה של הצריכה באמצעים מלאכותיים כאלו ואחרים, תוביל בהכרח ובתוך זמן קצר, לצניחה במכירות. רמת צריכה גבוהה משמעה סכסוך אלים במיוחד שבדרך כלל מסתיים תוך זמן קצר, בטבח המוני של צד מהצדדים. בכל מקרה, טבח של צד במשנהו, משמעו לקוח אחד פחות וחבל. לפיכך, השמירה על איזון צריכת הנשק בסכסוכים מקומיים, הנה מחויבת המציאות.

משני צידי האוקיינוס, מסייה טומטו והנסיך הסגול שברו כל אחד בתורו את הראש, בשאלה כיצד ניתן להשיב את המצב לקדמותו. היחסים המתחממים בין שני הנשיאים שלהם, לא היטיבו עמם. הקריירה של כל אחד מהשניים במשרד ההגנה של ארצו, נסקה מעלה בעיקר בזמני משבר. בזמן האחרון כל אחד מהם גילה שהנשיא שלו זקוק פחות ופחות לעצותיו. אף אחד מהם לא היה מוכן לפיחות הניכר במעמדו. כל אחד מהם חיפש ללא לאות כיצד להציב את עצמו פעם נוספת במרכז הבמה. העובדה שלאחרונה נכפה עליהם להתראיין ללא סוף בערוצי החדשות ולדבר בשבחו של ההסדר המתרקם בין הנאהבים החדשים, נשיא רוסיה ונשיא ארה”ב, לא הקלה על מצבם הנפשי הרעוע. כך גם העובדה ולפיה במסגרת הראיונות האינסופיים הם נאלצו לפגוש זה את זה אינספור פעמים. מאז ומתמיד הם לא חיבבו האחד את השני ונטרו זה לזה טינה, עוד מימי המלחמה הקרה. עם זאת, לאחרונה הבחין כל אחד מהשניים, שחברו מצוי אף הוא במצוקה. כל אחד מהם ערך בירור קצר אודות השני אצל ארגוני המודיעין של ארצו. הבירור העלה כי ככל שהיחסים בין המעצמות התחממו, ירדה קרנו של החבר היקר שמנגד, בעיני נשיאו. ההכרה בכך שהשניים חולקים את אותו גורל אכזר, הביאה כל אחד מהם לתובנה ולפיה הישועה עשויה לבוא לו דווקא מאת חברו האומלל, עד כמה שניתן לכנות יריב מר ‘חבר’. סייעה לכך העובדה המשמחת שסוחרי הנשק הגיעו אף הם למסקנה דומה ואנשיהם החלו לחזר במרץ על פתחיהם של השניים, כשבאמתחתם תמריצים כספיים לא מבוטלים, אשר בינם לבין החוק היבש אין ולא היה כל קשר. הן הנסיך והן טומטו ראו את הפוטנציאל הגלום בשיתוף הפעולה הכלכלי עם סוחרי הנשק. אחת מהשתיים, או שמזימתם של הסוחרים להצית מחדש את האיבה בין הגושים, תצלח, או שניסיון ההצתה, אף אם ייכשל, ישלשל לכיסם של הנסיך הסגול ומר טומטו, סכומי כסף נאים אשר ישמשו אותם לפנסיה שככל הנראה תכפה עליהם בקרוב. כך או אחרת, התגמול שהוצע להם היה לא פחות ממרשים. בהתחשב בכך שהשניים ראו לנגד עיניהם, בנסיבות העגומות שנוצרו, את סוף הקריירה שלהם קרב ובא בצעדי ענק, הם לא ראו כל פסול בשיתוף פעולה פורה עם השטן ושלוחיו עלי אדמות. אפילו לא בשיתוף פעולה האחד עם השני. רצה הגורל או ליתר דיוק, רשת חדשות בינלאומית והשניים נפגשו שוב בראיון מתוקשר. אף בזו הפעם הם הרבו לשבח את שני המנהיגים על פועלם הברוך בהשכנת שלום בין המעצמות. ניכר היה בכל אחד מהם שפיו וליבו אינם שווים. בשלב הזה גמלה אצל כל אחד מהשניים ההחלטה האמיצה לגשש אצל חברו. סייעה לכך בוודאי העובדה ולפיה סוחרי הנשק הפקידו מקדמה נאה בחשבונו החסוי של כל אחד מהם בשווייץ. בתום הראיון נדברו השניים להיפגש בבר אפלולי, על כוס יין זול וכך היה. לאחר שהשניים רוקנו בהצלחה מספר בקבוקי יין, הטיפה המרה פעלה את פעולתה, כשהיא ממוטטת חסמים רבי שנים של איבה הדדית. מכאן קצרה הייתה הדרך לרקימתה של תכנית זדונית שמטרתה, השבתת השמחה של הבוסים שלהם. השניים הרימו כוסית אחת אחרונה לחיי הצלחתה של התכנית, בטרם יצאו את הבר אפופים באדי אלכוהול. את החשבון המנופח הם שלחו אחר כבוד לפטרוניהם החדשים, סוחרי הנשק.

בימים שלאחר שובו של מסייה טומטו לוושינגטון, הוא חיפש את ההזדמנות לפגוש באדונו בארבע עיניים. לשמחתו, הוא הוזמן על ידי הנשיא החדש לארוחת ערב חגיגית לציון אירוע לא חשוב כלשהו בניצוחה של הגברת הראשונה. הוא המתין בסבלנות עד שהאירוע המשמים הסתיים ואז ניגש לנשיא. לאחר שמסייה טומטו בירך את הנשיא ואשתו לרגל הצלחת האירוע, הוא ביקש לשוחח עם הנשיא שיחה קצרה בארבע עיניים ובקבוק יין משובח. הנשיא לא העז לסרב. ליין כמובן. לאחר כוס או שתיים פתח טומטו בהרצאה ארוכה ומפורטת באשר לסכנות הגלומות בפירוקם של ראשי חץ גרעיניים. הוא טבל את הרצאתו בחוות דעת שונות ומשונות, רובן פרי מוחו הקודח, אודות קרינה מסוכנת והאפשרות הסבירה שתקלה באחד מהטילים תביא לפיצוץ המטען הגרעיני או לשיגורו של הטיל, על מטענו הקטלני. הנשיא החדש שלא הבין דבר וחצי דבר בטילים בין יבשתיים או בקרינה, החוויר. אף אחד לא טרח להסביר לו עד היום את ההשלכות של צמצום הארסנל הגרעיני. תודה לאל שמסייה טומטו בסביבה. מצד שני, אם הוא יפר את ההסכמה הג’נטלמנית שנרקמה בינו לבין עמיתו הרוסי, ההשלכות עלולות להיות חמורות פי כמה וכמה. לא היה לנשיא הטירון מושג מה לעשות. מזל שמסייה טומטו לצדו. לטומטו בהחלט היה רעיון יצירתי כיצד ניתן מחד, לצמצם את הארסנל הגרעיני ומאידך, שלא לפרק ולו ראש נפץ גרעיני אחד. לא היה גבול לשמחתו של הנשיא. היין המשובח תרם אף הוא תרומה לא מבוטלת לשמחה. הנשיא האזין בקשב רב לעצתו של טומטו. מסתבר שהפתרון פשוט מאד ומצוי בהישג יד. ארצות הברית של אמריקה תציע למכור את הטילים הגרעיניים שבדעתה לפרק, לאחת מידידותיה הקרובות, אוקראינה למשל. בדרך זו, הטילים לא יפורקו וימנע אסון ומצד שני, ארסנל הנשק יצומצם כמובטח וכסף רב ימצא את דרכו לכלכלה האמריקאית. טומטו ניצל את המומנטום והציג בפני הנשיא יתרון שלישי במספר. נכון לעת הזו אוקראינה אינה חברה בנאט"ו, כך שלרוסים אין סיבה לחשוש שהאמריקאים מעבירים נשק גרעיני מכיס אחד לכיס שני. פשוט גאוני! הנשיא הבטיח לעצמו לשוחח כבר למחרת בבוקר עם נשיא אוקראינה. הלה בוודאי יעלוץ אף הוא. שמחתו של הנשיא לא ידעה גבול והשניים חגגו עם בקבוק יין נוסף. טומטו היה המאושר באדם. נשיא חלול שכזה לא מוצאים בכל יום.

בצדו השני של האוקיינוס, מצא הנסיך הסגול הזדמנות משלו לשוחח עם נשיאו. אף הוא כחברו טומטו, ערבב את השיחה בכמות לא מבוטלת של אלכוהול. לוודקה יקרה פלוסים משלה. הנסיך הסביר לנשיא החדש באריכות את היתרונות השונים שיצמחו אם וכאשר המעצמות תגענה להסדר. עד כאן לא היה כל חדש בדבריו והנשיא החל לאבד מסבלנותו. הוודקה המשובחת קנתה לנסיך הסגול מעט זמן נוסף. בשלב זה ביקש הנסיך הסגול מהנשיא לתת דעתו לסוגיית חצי האי קרים. אותו חצי אי שאימא רוסיה העניקה לאוקראינה בשנת 1954, במתנה או לשיטתו של הנסיך, בהשאלה בלבד. הנסיך גולל באוזניו של הנשיא שלו את ההיסטוריה הארוכה של חצי האי, כמו גם את הניסיונות לקבל את החזקה בו בחזרה, בדרכי שלום כמובן, ניסיונות אשר כשלו כולם. הנסיך הוסיף כי למרבה הצער, לאור סירובה העיקש של אוקראינה להשיב את החזקה בחצי האי לידיים רוסיות, לא נותרה בידי רוסיה הברירה אלה ליטול את החזקה בו בכוח הזרוע. עם זאת, לאור הכוונה לצמצם את ארסנל הנשק כבר בטווח הזמן הקרוב, עלולה רוסיה למצוא את עצמה בנחיתות כזו או אחרת אל מול הצבא האוקראיני, אשר בשנים האחרונות, הולך והופך במהירות לצבא מערבי לכל דבר ועניין. תוך שהוא פורט על רגשותיו הפטריוטיים של הנשיא היקר שלו, הבהיר הנסיך לנשיא כי בנסיבות אלה, חלון ההזדמנויות לנטילת החזקה בחצי האי קרים, הולך ונסגר במהירות. הנסיך מצא לנכון לציין, אגב אורחא, שאוקראינה אינה חברה בנאט"ו, כך שאין כל חשש מעימות עם האמריקאים. אנחת רווחה נפלטה מפיו של הנשיא הרוסי, שחרד לרומן המתרקם בין המעצמות. הוודקה סייעה בידי הנשיא לקבל החלטה מושכלת. הנשיא רשם לעצמו להתקשר כבר למחרת בבוקר לנשיא אוקראינה ולדרוש ממנו בתקיפות את שמגיע לדב הרוסי בדין! הנסיך הסגול נמלא אושר אם כי, חרה לו שמנת המשכל של הנשיא שלו אינה עומדת ביחס ישיר לזו של קודמיו בתפקיד. במובן השלילי של העניין, כמובן. למרות זאת, שלב ראשון במזימה חוצת האוקיינוס, הושלם בהצלחה. כל מה שנותר עתה הוא להוציא את כל אחד מהנשיאים מדעתו. הנסיך סמך בעניין זה על טומטו ולהפך. שניהם סמכו גם סמכו על שני שירות ידיעות בינלאומיים ובעלי מוניטין, שעמדו לזכות כל אחד בסקופ ייחודי משלו כבר במהלך הימים הקרובים.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *