השבועות שחלפו מאז המבחן, היו עמוסים במיוחד. כמעט מדי בוקר הוא נאלץ לסייע לאביו להסיר כרזות ודגלים שתלו ארגונים שונים ומשונים מחוץ לביתם. שלא במפתיע, רובם היו דגלים אדומים ולצדם מסרים רדיקליים בלתי מובנים בעליל. על חלקם התנוססו סמלים שונים, שלא היו מוכרים לו. בהתחשב בכך שבעיית השוורים המתרוצצים בעיר טרם באה על פתרונה, השימוש בצבע אדום לא היה מומלץ לבריאות. אפילו המשטרה נאלצה להחליף את הצ’קאלקות האדומות בכחולות לאחר שמספר מפגשים בין הניידות לשוורים הסוררים, הסתיימו בתוצאה מצערת לטובת השוורים. הכחול המהבהב לא הפריע לשוורים ובשטח ניכרה רגיעה יחסית ביחסים המתוחים ששררו בינם לבין לובשי המדים. מטעמים מובנים, המשטרה פתחה במבצע בזק לגיוסם של מגדלי בקר לשורותיה. עד לגיוסם של אלה, אם בכלל, השתדלו הצדדים לשמור על הסטטוס קוו. הם הצליחו להגיע להסכמה שבשתיקה. אלה ליחכו את הדשא בפארקים העירוניים באין מפריע ואלה לעסו בסמוך להם סופגניות, גם כן באין מפריע. לצערם הרב של לובשי המדים, המבורגרים לא באו בחשבון. ממש חזון אחרית הימים.

 

בין דגל אדום לכרזה אנרכיסטית הוא חזר והביע אמונים לטלוויזיה. לבו התמלא אושר כשהוא גילה שהערוץ נותר אותו הערוץ. המצב הבלתי זפזיפ נותר על כנו, בבחינת שטח משוחרר לא יוחזר. המגישות שהרטיטו את לבו שבו ומלאו את המסך בכל תפארתן ובהחלט היה להן במה להתפאר. החדשות לעומת זאת, נותרו משעממות כשהיו. בין האמריקאים לרוסים התנהל רומן סוער שהלך וצבר תאוצה. כל אחד מהנשיאים שב והכריז על מחויבותו לשלום ולשלווה העולמיים. השיחות בדבר צמצום ארסנל הנשק של המעצמות הגדולות התקדמו בקצב משביע רצון. מנגד, תחושת המצוקה בקרב יצרני וסוחרי הנשק, הלכה והתגברה בהתאם. כתב אלמוני דיווח בלהט על העודפים האדירים של כלי משחית למיניהם, אל מול הביקוש ההולך וקטן לכלים אלה בשוק הנשק העולמי. מטיפי הדת, כל דת, חיככו ידיהם בהנאה כשהם שבים ומכריזים מעל כל במה שהמשיח שלהם בדרך. מספרם הרב של המשיחים שיצאו לדרכם, גרם ככל הנראה לפקק תנועה ענק  בשמיים. כרגיל, לא נותר אלא להמתין בסבלנות עד שהפקק האמור, ישתחרר. בינתיים, העצבנות בשוק הנשק גרמה לסוחרי הנשק לתור אחר חלופות. בהתחשב במצב החדש שנוצר, ובמפולת המחירים שפקדה את ענף הנשק, עד כדי איום ממשי בקריסתו, אף אחד לא היה מופתע כשממשלת שווייץ הכריזה על חידוש ארסנל הנשק המיושן שלה. לכולם היה ברור שמישהו צריך למלא את הוואקום ורצוי שתהא זו ממשלה עתירת מזומנים. בהתחשב בעודפים האדירים בענף ובמחירי הרצפה, הפוטנציאל של שווייץ להפוך באחת למעצמה בסדר גודל עולמי, היה חסר תקדים. 

 

צוות משרד ההגנה האוסטרי היה היחידי שזע באי-נוחות מסוימת, על אף העובדה שמאז שנת 1847, הצבא השווייצרי לא השתתף במלחמה כלשהי. דובר זוטר של משרד ההגנה השווייצרי הקריא בפני נציגי התקשורת הצהרה קצרה, שארכה אינו עולה על שתיים או שלוש פסקאות, בעניין חידוש הארסנל. בתום דבריו ניצב הלה מבולבל. נראה היה שהדובר הצעיר מחפש בקדחתנות אחר חלק נוסף של אותה ההצהרה. כשזה לא אותר, החליט האיש שדי בכך ויצא את האולם מבלי שטרח להשיב לשאלות העיתונאים. פרט לגורמי המודיעין האוסטרים, אף אחד לא שם לב שההצהרה נעדרה את מילות ההרגעה הסטנדרטיות לשכנותיה של שווייץ. כלומר, אף אחד פרט לדובר הזוטר, ששעה קלה לאחר תום מסיבת העיתונאים גילה שחלקה השני של ההצהרה, שכלל את כל אותם איתותי ההרגעה המתבקשים, הודפס מטעמי חסכון גרידא, על גב הדף. מאחר ומסיבת העיתונאים התפזרה זה מכבר, הדובר החליט להותיר את ההצהרה החסרה על כנה. מה כבר יכול לקרות בארץ השוקולד?

העובדה שבערבו של אותו היום שלח פקיד מדרג נמוך במשרד ההגנה האוסטרי, שדר בהול לחברו במשרד ההגנה השווייצרי, בדרישה נחרצת להבהרת כוונותיה של שווייץ, לא שודרה בחדשות. כך הדבר אף באשר לעובדה ולפיה הפקיד במשרד ההגנה השווייצרי, אשר לא היה מורגל בקבלת שדרים בהולים, החליט שאין בשדר כל בהילות. מוטב שהפקיד האוסטרי ימצא את התשובות לשאלותיו המטרידות בערוץ חדשות בינלאומי כלשהו. למיטב זיכרונו של הפקיד השווייצרי, דובר מטעם המשרד מסר או אמור למסור הצהרה לתקשורת ולא היה ספק בלבו שזו כוללת בחובה את ההבהרה המתבקשת. לאור זאת ובשם היעילות, בחר הפקיד השווייצרי שלא להעמיס על עצמו ועל חברו האוסטרי משימות מיותרות, אשר תגזולנה בתורן מזמן הבטלה של השניים. מהצד השני של הגבול, גמלה בלבו של הפקיד האוסטרי ההחלטה להתייעל ולפיכך, הוא העביר על דעת עצמו את האחריות למעקב אחר תשובתם של השווייצריים לפקיד חדש שהצטרף למחלקה רק אתמול. מאחר ורובם המכריע של הפקידים קיבל את אותה ההחלטה, מצא הפקיד החדש את שולחנו עמוס לעייפה. עתה לא נותר לפקיד הצעיר אלא להמתין לגל חדש של מגויסים טריים, בכדי לגלגל את האחריות למה שזה לא יהיה, הלאה. אין ספק שחשיבה יצירתית ורבת השראה מעין זו של הפקידים משני צדי הגבול, חייבת למצוא את ביטויה בקידום ראוי ומתגמל.

כתיבת תגובה

האימייל לא יוצג באתר. שדות החובה מסומנים *